Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
Blog
Vlasta Javořická
Vlasta Javořická česká spisovatelka, autorka velkého počtu románů a povídek z venkova, jejichž osou jsou především milostné příběhy. číst celé
Agatha Christie
Agatha Christie je nejprodávanější ženou-spisovatelkou všech dob. Seznamte se s jejím životem a dílem. číst celé
30.10.2019 Edice
Antická knihovna
Antická knihovna obsahuje klasická díla řeckých filozofů, myslitelů a zhýralců. číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Tipy na čtení
  4. Deset nejkratších próz z doporučené četby. Poradíme, co číst v krátkém čase.
22.05.2019
Tipy na čtení

Deset nejkratších próz z doporučené četby. Poradíme, co číst v krátkém čase.

1. Jáma a kyvadlo – Edgar Allan Poe

Jde o povídku světoznámého anglického spisovatele Edgara Allana Poea, který je proslulý jako průkopník detektivní a hororové literatury. Jsme svědci neoprávněného odsouzení k smrti a následných muk, které musí odsouzený prožít. Ocitá se ve tmavé kobce, která má uprostřed jámu. Později se probudí ležící pod obrovským kyvadlem a zároveň připoután k dřevěné lavici. Kyvadlo se každým kývnutím posune o kousek níž. Takto daný mechanismus klesá několik dní. Odsouzený muž dostane nápad. Kolem něj se to doslova hemží krysami, a proto vezme zbytky jídla, které našel v cele, a pomaže provazy, jimiž je připoután. Krysy se na provaz vrhnou a přehryžou ho. Nevinný muž se tím zachrání. Z kobky mu pomůže francouzská armáda, neboť inkvizice mezitím padla do rukou nepřátel.

 

2. Petr a Lucie – Romain Rolland

Příběh dvou mladých lidí v novele Petr a Lucie se odehrává v Paříži za 1. světové války. Mezi milenci vzniká silné pouto, které je v kontrastu s krutou válkou. Jejich láska i při hrozbě boje dále vzkvétá. Na Velký pátek se rozhodnou zajít do jednoho z pařížských kostelů a vyznat si zde lásku. Na kostel však spadne bomba a oni v troskách umírají.
 

3. Proměna – Franz Kafka

V knize nalezneme příběh Řehoře Samsy, který se přes noc promění ve velký odporný hmyz. Žije v bytě s rodiči a se svoji mladší sestrou Markétou. Rodiče i sestra se ho bojí.

Nelze s ním nijak komunikovat, neboť „tvor“ nemůže mluvit. Řehoř proměněný v brouka se před nimi schovává, ale jednoho dne ho matka spatří a hrůzou omdlí. Rozčílený otec po něm začne házet jablka a těžce ho zraní. Po nějaké době Řehoř umírá.

 

4. Farma zvířat – George Orwell

Farma zvířat je alegoricky laděný román, ukazující formou bajky politické vztahy mezi lidmi. Zvířata se na farmě vzbouří a vyženou svého pána. Vedení převezmou prasata, která se naučila číst a psát.

Všechna zvířata tvrdě pracují, jen prasata ne. Bez lidského vedení se cítí volná, ale nadvláda vepřů pomalu přechází v tyranii. Příběh vrcholí hostinou, na které jsou společně zmínění zvířecí samovládci a lidé. Ostatní zvířata hostinu sklesle pozorují oknem. Lidé obdivují přísný režim, jaký prasata ostatním čtyřnohým členům farmy nastolila. Zvířata shledávají, že již nelze odlišit prasata od lidí.

5. Ostře sledované vlaky – Bohumil Hrabal

V příběhu z 2. světové války vystupuje mladík Miloš Hrma, který pracuje jako železničář. Seznamujeme se s jeho problémy v milostném životě, které vrcholí až pokusem o sebevraždu. Hlavní hrdina se však nakonec zachová heroicky. Rozhodne se vyhodit do vzduchu ostře sledovaný transport naložený výbušninami. Při této amatérské akci zahyne.

 

6. Malý princ – Antoine de Saint-Exupéry

Pohádkově laděný příběh vypráví letec ztroskotaného letadla. V poušti se seznamuje s Malým princem, který přišel k nám na Zem z jiné planety. Letci vypráví o své planetce a o růži, se kterou planetku sdílí.

Malý princ opouští svůj domov, aby viděl vesmír, a při své cestě navštíví šest dalších vesmírných těles, každé obýváno jiným dospělým. Na konec dorazí až na planetu Zemi, kde se setká s letcem. Stýská se mu po domově a tak se pomocí hadího uštknutí vrací zpátky na svoji planetku.

 

7. Smrt krásných srnců – Ota Pavel

Povídková kniha ukazuje dětství Oty Pavla před i po 2. světové válce. Nejznámější povídka je totožná s názvem knihy, tedy Smrt krásných srnců. Ukazuje dětskýma očima problémy židů za války. Otův otec (žid) se rozhodne za pomoci loveckého psa Holana skolit srnce. Jenže to se v té době trestá smrtí. I přes strach z Němců se mu to nakonec daří a úlovkem sytí celou rodinu.

 

8. Krysař – Viktor Dyk

Zdrojem k tomuto dílu je staroněmecká pověst. Krysař přichází do města Hameln, kde za pomoci kouzelné flétny zbaví město krys. Za službu má od konšelů slíbenu odměnu, kterou mu však nechtějí vyplatit. Krysař cítí touhu se pomstít, ale díky krásné Ágnes, obyvatelce města, své plány neuskuteční. Štěstí jim však není souzeno, neboť Ágnes čeká dítě s Dlouhým Kristiánem.

Dítě nechce, a proto ukončí svůj život skokem do propasti. Když se to dozvídá Krysař, nemá už důvod proč obyvatele Hamelnu šetřit. Začne hrát na svoji píšťalu a obyvatelé města se začnou chovat stejně jako krysy. Omámeni následují zvuk flétny a skákají do propasti. Přežije jen nemluvně a rybář Jörgen, který vše pochopí až následujícího dne.

 

9. Jozova Hanule – Květa Legátová

Hlavní hrdinka knihy je mladá lékařka Eliška, která společně se svým partnerem a kamarádem působí v českém protinacistickém odboji. Jeden z úkolů odboje nevyjde přesně podle plánu a Eliška musí zmizet. Odjíždí pod novou identitou (její jméno je změněno na Hanule) se svým pacientem Jozou do horské vesnice Želary, kde se za něj dokonce provdá. Nežijí spolu, ale spíš vedle sebe.

I přes strach z války a nelehký život v drsné krajině k sobě nacházejí cestu a vytváří se mezi nimi silné citové pouto. Při osvobozování vesnice Rusy dojde mezi místními a osvoboditeli k neshodám, které vyvrcholí přestřílením a násilnostmi. Joza je vážně zraněn a umírá. Hanule (Eliška) se po válce vrací zpátky do nemocnice i ke svému bývalému partnerovi, ale její srdce navždy zůstává v Želarech u Jozy.

 

10. Stařec a moře – Ernest Hemingway

Příběh líčí nesnadný život starého rybáře, který už dlouho nechytil žádnou rybu. Při opakovaném nezdaru ztrácí i pomocnou ruku – mladého chlapce, který má nakázáno jezdit na moře s jinou posádkou. Stařec je svou představou den co den hnán na širý oceán, až se mu konečně poštěstí něco chytit. Úlovek je to skutečně obrovský. S rybou bojuje několik dní i nocí a nakonec nad ní skutečně vítězí. Krev z mrtvé ryby přiláká žraloky. Starý rybář už nemá tolik sil, aby žraloky odehnal. Z obrovité kořisti zbude jen kostra. S obrovskou kostrou dorazí vyčerpán na pevninu, kde ho všichni obdivují a dokonce se k němu vrátí i chlapec.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Černokostelecká 1168/90

areál Praga a.s.

Praha 10, 100 00 

Kontakty
Zákaznická podpora Modrovous.cz
Zákaznická podpora Modrovous.cz
(Po-Pá, 8-16 hod.)
Facebook
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz