Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Blog
Vlasta Javořická
Vlasta Javořická česká spisovatelka, autorka velkého počtu románů a povídek z venkova, jejichž osou jsou především milostné příběhy. číst celé
Agatha Christie
Agatha Christie je nejprodávanější ženou-spisovatelkou všech dob. Seznamte se s jejím životem a dílem. číst celé
30.10.2019 Edice
Antická knihovna
Antická knihovna obsahuje klasická díla řeckých filozofů, myslitelů a zhýralců. číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Slovník
  4. Surrealismus
18.06.2019
Slovník

Surrealismus

S hnutím dada těsně souvisel francouzský surrealismus. Jeho zakladatel - teoretik, básník a prozaik André Breton (1896-1965), sám autor dadaistických scének, napsal, že surrealismus vznikl z popelu dada.

Na rozdíl od dada, které bylo podle Bretona prozatímním postojem a dávalo spíše impulsy, vypracoval si surrealismus pevný systém, který obsáhl všechny závažné dobové otázky společenské, filosofické, psychologické a umělecké. Surrealistické hnutí ve Francii lze datovat rokem 1919, od vydání knihy André Bretona a Philippa Soupaulta Magnetická pole. Autoři v ní použili poprvé soustavné techniky automatického záznamu. Breton, vůdčí osobnost evropského surrealismu mezi oběma světovými válkami, rozlišil na přednášce proslovené roku 1934 v Bruselu a rok nato v Praze dvě vývojové fáze hnutí. První v letech 1919-25 charakterizoval jako intuitivní období, věřící ve všemohoucnost myšlenky postavené před realitu a nad ni. V těch letech se surrealisté opírali o principy filosofického idealismu. Sociální aktivitu ještě nevyhledávali. Program byl vyložen Bretonem roku 1924 v Manifestu surrealismu. Od roku 1926 začalo surrealistické hnutí procházet určitými změnami, a to pod silnými názory zvnějšku, zvláště pod vlivem dobyvačné války Francie v Maroku.

Surrealisté si začali uvědomovat vázanost svého experimentu, obráceného k lidské psychice i k okolnímu světu. Naléhala na ně nutnost proklamovat svůj postoj k současnému společenskému řádu. Učinili tak veřejným protestem proti kolonialismu pod heslem revoluce především a vždycky. Tehdy nastává druhá fáze, vyznačující se přibližování surrealistů k politické levici, někdy i splýváním s ní a obdivem k Sovětskému svazu, ve sféře názorové úsilím překročit propast, která odděluje absolutní idealismus od absolutního materialismu. Tento ideologický proces se výrazně projevil v Druhém manifestu surrealismu (1930). Názorový pohyb byl dokumentován i významovou změnou názvu časopisu Surrealistická revoluce na Surrealismus ve službách revoluce. Guillaume Apollinaire (1880-1918) strávil dětství v Monaku, později žil v Paříži. Bojoval v první světové válce, byl raněn a zemřel na španělskou chřipku. Svými sbírkami se stal jedním z představitelů moderní poezie. Zejména jeho Alkoholy jsou vyvrcholením snahy o vytvoření nového básnického jazyka a vyjádření rytmu moderní doby. Hledání nové krásy vyvrcholilo v Apollinairově skladbě Pásmo, které v Čapkově překladu silně ovlivnilo některé české básníky. V Prsech Tiréziových vytvořil Apollinaire programové dílo divadelní avantgardy. Ve skutečnosti jde spíše o scénář nebo libreto pro divadelní hru, protože pomíjí všechny stavební prvky tradičního dramatu (děj, dramatický konflikt, charaktery).

Příklady použití

Autoři: K. Biebl, V. Nezval, K. Teige

Původ slova

franc., = nadrealismus

Dělení slova

sur!re!a!lis!mus

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Černokostelecká 1168/90

areál Praga a.s.

Praha 10, 100 00 

Kontakty
Zákaznická podpora Modrovous.cz
Zákaznická podpora Modrovous.cz
(Po-Pá, 8-16 hod.)
Facebook
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz