Vážení zákazníci opět jsem zavedl osobní odběr v Praze pro objednávky nad 1500 Kč. 👩‍❤️‍💋‍👩🏪
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8 - 16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
01.06.2022
Slovník pojmů

Blu-Ray

Blu-ray disk patří k již třetí generaci optických disků, určených pro zálohování digitálních dat. Název disku pochází z anglického Blue ray, tj. modrý paprsek, označení související s barvou světla používaného ke čtení (písmeno "e" bylo z názvu vypuštěno, aby jej bylo možné zaregistrovat jako ochrannou známku). Data se ukládají, stejně jako u CD, ve stopě tvaru spirály 0,1 mm pod povrch disku s příčným odstupem spirály 0,35 μm.

High Fidelity Pure Audio Bluray

Délka světelné vlny, používané pro čtení disků Blu-ray, je 405 μm. Technologii Blu-ray vyvinula japonská firma Sony ve spolupráci s firmou Philips, které následně se skupinou výrobců spotřební elektroniky založily organizaci Blu-ray Disc Association (BDA), která převzala dohled nad rozvojem a licencováním samotného formátu.

Srovnání s jinými médii

Stejně jako CD, má i Blu-ray disk průměr 12 cm (v menší variantě 8 cm) a tloušťku 1,2 mm. Disk umožňuje záznam dat s celkovou kapacitou až 25 GB u jednovrstvého disku, 50 GB u dvouvrstvého disku až po 100 GB u oboustranné dvouvrstvé varianty. Díky umístění záznamu 0,1 mm pod povrch je možné vyrobit hybridní disk s DVD i Blu-ray záznamem na jedné straně disku. Čtecí zařízení pro disky Blu-ray jsou vyvíjena s ohledem na kompatibilitu s CDa DVD, tj. mají umožňovat čtení všech tří typů disků.

Jeho konkurenčním formátem byl jiný nově vyvíjený typ optického média - HD DVD. V rámci snahy o co největší kompatibilitu byly vyvinuty také hybridní mechaniky schopné číst jak HD DVD, tak Blu-ray. V únoru 2008 firma Toshiba oznámila zastavení vývoje formátu HD DVD, čímž se Blu-ray stal de facto nástupnickým standardem nahrazujícím DVD.

Maximální (standardní) rozlišení videa na Blu-ray je 1920 × 1080 bodů.

Hudební Blu-ray neboli Pure Audio Blu-ray

Kapacita Blu-ray několikrát přesahuje kapacitu média CD i DVD, stává se tak ideálním mediem pro uložení zvuku i obrazu. Pro hudební fanoušky to znamená jedno, je to medium pro sledování hudební filmy a živé koncerty, obzvlášť ty dokážou znít naprosto fantasticky, ale i poslechu, kdy svými technickými parametry (bitovou hloubkou a frekvencí) se přibližuje zvuku vinylové desky. V případě že je na disku pouze zvukový záznam, bavíme se o Pure Audio Blu-ray.

Když se analogová hudba přepisuje na CD, 16 bitové samply zvukových vln se zapisují 44 056 krát za sekundu (44.1 kHz), což vede ke stereo datům v toku 1409 kbps. Jenže high-resolution audio se zaznamenává ve 24 bitové hloubce a při 96 nebo 192 kHz, což vede k datovému toku 9216 kbps a výše. A to se bavíme o stereu.

Blu-ray je připravený pojmout osm kanálů 96 khz/24bit audia nebo dva až šest kanálů 192 kHz/24bit audia na jednu stopu (přičemž jich, jak jistě víte, na placce bývá více). U hudebních releasů tedy zpravidla dostanete zvukový záznam v dvoukanálovém PCM a surroundovou verzi v DTS-HD MA a / nebo Dolby TrueHD. To je běžná praxe u záznamů koncertů a přenesena byla i na čistě hudební releasy.

Co Pure Audio Blu-ray obnáší?

Je to snadné. Jak už samotný název napovídá, jedná se o čistě hudební Blu-ray, který nenese žádnou videostopu. V praxi to znamená, že ho jen strčíte do Blu-ray přehrávače a rovnou se rozjede zvuk, stejně jako tomu bylo u CD. Případně stačí jeden klik v menu pro nastavení preferovaného zvukového formátu. Některé releasy jdou dokonce tak daleko, že nemají přístupné ani klasické menu a zvukovou stopu si v nich volíte pomocí barevných tlačítek na ovladači – na obalu edice jsou stopy označeny barvou a po stisku té které varianty na ovládání se zvukový stream přepne do vámi zvolené podoby. V jednoduchosti je síla. Většina takových releasů pak mívá zvuk ve dvou podobách: V klasickém stereu (v LPCM) a ve vícekanálové verzi (v DTS-HD MA a / nebo Dolby TrueHD).

Pink Floyd: P.U.L.S.E. Restored & Re-Edited - Blu-ray

Pokud jste měli možnost slyšet HD zvuk na nějaké kvalitnější aparatuře, jistě víte, o jak ohromný zážitek se jedná. Jenže přihoďte k tomu ještě možnost pustit si zvukové album do surroundů a objevíte se v úplně jiném světě. Nemluvím teď samozřejmě o albech, která jsou pouhým remasterem původně dvoukanálové stopy (i když i ty dokážou být úchvatné). Mluvím o hudbě, která je v šestikanálu míchaná už ve studiu. Někteří zvukoví mistři dokonce zacházejí tak daleko, že šestikanálovému masteringu přizpůsobují už samotné nahrávání. Taková alba pak vytvářejí zvukovou kulisu, vedle které si i ten nejefektivnější filmový surroundový mix připadá jak „malé pívo“. V závislosti na člověku, který hudbu míchal, se mohou různé instrumenty separátně ozývat z různých kanálů vašeho šestibedýnkového kina a vytvářet zvukový prostor, který dokonale simuluje koncertní pódium nebo halu, divadelní sál nebo třeba zvukové studio, kde sedíte uprostřed kruhu tvořeného hudebními nástroji a kolem vás vzniká třísetšedesátistupňové hudební nebe.

Surround zvuk 

Surroundový zvuk se poprvé objevil v roce 1941 při premiéře disneyovky Fantasia. V devadesátých letech začal vznikat trh pro domácí kina, který zažil ohromný boom na přelomu dekády spolu s úspěchem DVD. Od té doby jsme díky Blu-ray a ohromné nabídce domácích kin opět o dost dále a existují statisíce domácností, které si užívají filmové mixy v zamýšleném šesti nebo vícekanálu.

Ten se postupně začal prosazovat i v hudbě, kterýžto trend podtrhlo v roce 2005 ocenění GRAMMY, v jehož podkategoriích se objevila jedna s názvem „Best Surround Sound Album“. Za těch pár let stačila ocenit desítky famózních alb z produkcí, z nichž jsou nejslavnější Reference Recordings, Wisseloord Studios a především norské 2L Mortena Lindberga, který byl společně s labelem Naxos (2010) pravděpodobně prvním, kdo přišel s konceptem Pure Audio Blu-raye. V nabídce už má několik desítek Pure Audio titulů, mnohé jsou oceněné GRAMMY a je považován za jednoho z nejlepších surroundových mistrů současnosti.

High Fidelity Pure Audio Blu-ray

též zkráceně jako HFPA, je obchodní iniciativa, vedená společností Sony Music Universal Music Group, pro optické disky Blu-ray pouze pro audio. Byl uveden na trh v roce 2013 jako potenciální nástupce kompaktního disku (CD) a byl srovnáván s DVD-Audio a SACD, které měly podobné cíle.

HFPA je kódováno v rozlišení 24-bit/96 kHz nebo 24-bit/192 kHz lineární PCM, bezeztrátově komprimovaný pomocí Dolby TrueHD nebo DTS-HD Master Audio.

High Fidelity Pure Audio Bluray je čistě zvuková záležitost, která má potenciál vytvořit trh zastiňující SACD i DVD-Audio. A to z jediného důvodu: Blu-ray přehrávač už má doma každý. Odpadá problém kompatibility a licencování. Když na to přijde, můžete si HFPA poslechnout i z beden vaší televize. Vyjde to nastejno, jako kdybyste si pustili mp3, ale jde o princip: Většina domácností je HFPA ready. A to je skvělý marketingový začátek. Přidejte si několik důležitých faktů, a sice že v současnosti prožíváme ohromný boom návratů k vinylu, což jen dokazuje, že existují lidé, kteří kvalitní nahrávku ocení

Blu-ray disk se tak stává dalším tipem zvukového media o který můžete rozšířit svojí audio sbírku. V eshopu se Blu-ray disk označuje zkratkou BD, někdy používané BR není přesné – složenina Blu-ray je považována za jedno slovo, zatímco celý název formátu zní „Blu-ray disk“, odtud zkratka BD.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz