Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8 - 16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Gramofonové desky
  4. Jak zjistit cenu lp desek

Jak zjistit cenu lp desek

Každý den se setkávám se stejnými dotazy. 

  1. Kolik mi dáš za desku?
  2. Hej more, bereš desky?
  3. Je ta deska, kterou jsem vytáhnul z půdy k něčemu? 
  4. Chtěl bych prodat několik LP desek po 100 kč za kus, ale prý je to moc. Jaká by mohla být optimální cena. Desky jsou zhruba z roku 1970 - 1980 skoro nepoužité v dobré kvalitě, většinou jazz, blues a taky country. Díky

Tento článek by vám měl napovědět.

Vzácné LP desky?

Dámy a pánové cena LP desky se odvíjí od její vzácnosti a stavu, jak desky respektive obalu. Co je to ale vzácné? Jako v obyčejném životě, vzácné je to, čeho je málo. To platí i u vinylových desek. Pokud na každém rohu o něco zakopáváte, nemůže to být vzácné. Takže pokud je LP desek málo, a je to způsobeno historicky časem (přirozeně). Během plynutí času se desky již rozprodaly, opotřebovaly, zničily, vlastní je již pouze sběratelé, nebo uměle, vydání LP desky bylo v malém, tkz. “limitovaném vydání“, a to vše zvyšuje její vzácnost.

Náš tip: Nebojte se investovat do Limitovaných edicí LP desek

Historicky v 70 – 80 letech nebyly stotisícové náklady LP desek žádnou vyjímkou. LP desky Karla Gotta jsou toho zářným příkladem. V současné době jsou náklady 300 – 500 ks na titul, přičemž spodní hranice je dána minimálním počtem kusů, které vám lisovna vyrobí v kombinaci se smysluplnou výrobní cenou, aby vás deska nevyšla na tisíce, a horní hranice je prakticky neomezená, leč naráží na schopnost interpreta desku prodat.

V současné době Supraphon vydává LP desky v nákladech 300 ks od interpreta. Pokud titulu věří, náklad je 500 ks. Pokud obchodní oddělení špatně odhadne sílu interpreta, někdy i 500 kusů je málo.

To se stalo u poslední desky Petra Jandy - Asi se mi nebude chtít, která vyšla ve vydavatelství Supraphon, 14 dní po vydání byla deska vyprodána. Tady marketingové oddělení Supraphonu vyloženě selhalo a špatně odhadlo trh. Bohužel dolisovat další LP, je vzhledem k vytíženosti lisovny v Loděnicích, nemožné. Čekací doba je 12 měsíců, v případě Supraphonu předpokládám o něco kratší, ale vzhledem k tomu, že do dnešních dnů nebyl dolis proveden, potvrzujete to má slova.

Stav desky a obalu

I zde platí čím lepší stav tím více peněz. K hodnocení stavu použité desky a obalu se používá stupnice kvality o 5 stupňích, tak jako známky ve škole. Označování je pomocí písmen, které jsou prvním písmenem anglického slova popisující daný stav. Nejlepší stav je samozřejmě u desky, která je nová a nebyla nikdy rozbalena. Tomuto stavu se říká „Mint“, zkratka je písmeno „M“, a v překladu znamená „nový“. Další stupeň je „Near Mint“ , zkratka je „NM“ a v překladu znamená „téměř nový“. U gramofonové desky to znamená že deska nepraská, nejsou na ní otisky prstů, není zaprášená, zkrátka a dobře je jako nová. To samé platí pro obal.

Se snižující kvalitou se dostáváme k písmenům „VG“ very good, „G“ good až po „P“ poor, což znamená nejnižší kvalitu. Deska se prakticky nedá přehrát, praská jak táborák a obal je roztrhaný, špinavý nebo zcela chybí. Tyto desky se prakticky neprodávají.

Přesný popis stavu gramofonových desek si můžete přečíst článek Hodnocení stavu gramodesek.

K počátečním písmenům se občas přidává znaménko „+“ (plus), což zjemňuje škálu kvality.

Náš tip: Modrovous.cz prodává vinylové desky s nejnižší kvalitou VG

Hodnota gramofonových desek

Hodnotu gramofonové desky chápu jako synonymum pro slovo cena gramofonové desky. Hodnota gramofonové desky je kombinace výše definovaných vlastností, tedy kombinace vzácnosti, stavu desky a stavu obalu. Zní to poněkud školasticky a definování názvosloví a chápání jejich významu musí být v každém odborném článku jako je tento.

Zjišťujeme cenu gramodesky

To co jsem psal výše je sice krásné, ale ti bystřejší z vás si pokládají otázku.

„Kurva jak tedy zjistím cenu vinylu!“

Není nic jednoduššího než použít vyhledávač a napsat klíčové slovo ve stylu název interpreta a titul, konkrétně tedy „karel gott největší hity“ a zmáčknout enter. Co se stane? Vyhledavač vás zavalí nesmyslnými výsledky, neb jste do klíčových výrazů zapomněli naspat krátké, leč výstižné spojení respektive zkratku LP (long play) nebo vinyl. Vše zopakujte a výsledky budou uspokojivější, ale stále na hovno. Nezbývá než klikat mezi výsledky vyhledávání, hledat a hledat. Pokud budete mít štěstí naleznete cenu LP desky.

Hledáme cenu gramodesky na Discogs.com

Dalším způsobem, který je kratší a elegantnější, bohužel co se týče ceny stále orientační, je použít grál mezi vyhledávači desek a to Discogs.com. Portál, který se zaměřuje na všechny druhy hudebních nosičů. Do vyhledávacího pole zadáte co hledáte a okamžitě jste zavaleni informačním balastem jako v prvním kroku, leč trochu vypovídajícím. 

V případě, že daný titul vyšel během posledních 50 letech nespočetně krát, musíte si vybrat ten správný. Většinou stačí rok vydání, název labelu (vydavatelství) a Discogs vás už navede. Naleznete políčkou "Buy vinyl" a vydíte aktuální nabídku včetně ceny, ale pozor zde je veliké úskalí.

Na Discogs.com se vyskytují prodejci z celého světa, a prodejní cena je ovlivněna celosvětovou poptávkou respektive nabídkou. Podobnost hledejte v Energetické burze v Lipsku, kde Česká republika kupuje zpět eleketrickou energii, kerou si vyrobila za pár halířů v elektrárnách na českém území, spalující české uhlí, ale burza odráží celoevropskou poptávku, a nakupuje ji x krát dráž. To samé je u Discogs.com.

Ceny jsou tam občas přehnané. Na druhou stranu můžete koupit LP desky za pár korun, v případě že budete každý den šmejdit a porovnávat ceny nově přidaných titulů. Discogs.com umožňuje nastavit hlídacího psa na titul, který vás zajímá, a automaticky posílá email, když se titul dostane do nabídky.

Máme tu další věc, která nákup Discogs.com prodražuje, a to je poštovné a někdy i clo. Můžete sehnat super titul za pár eur, který prodává prodejce z Japonska, a ejhle poštovné převyšuje cenu vlastní LP desky. Pokud se s prodejcem nedomluvíte na poslání zásilky jako dar, celní úřad vám vystaví výzvu na doplacení cla s tím, že se vaše zásilka bude na celnici válet několik týdnů.

Další úskalí je jazyková bariéra. Pokud neovládáte angličtinu, máte smůlu. Japonec s vámi komunikovat v češtině nebude.

Hledáme cenu gramodesky na Aukro.cz

Svět má Discogs.com češi mají Aukro.cz, respektive Poláci, kteří ho v Čechách provozují. Na Aukru se vyskytuje spousty prodejců, kteří nabízejí gramofonové desky ve velkém měřítku. Sám jsem přemýšlel proč tomu tak je a prodávají pouze přes Aukro a nemají svůj eshop s hudebními nosiči jako je Modrovous.cz.

Dospěl jsem k šokujícímu závěru, prostě nechtějí (úžasné zjištění) a to z několika důvodů. Aukro.cz umožňuje prodávat hudební tituly v systému "šedé ekonomiky". To znamená, prodávající není nikde veden jako podnikající osoba, nemusí podávat daňové přiznání a nikdo ho nesleduje (Finanční úřad). Je to pro něj jdnoduché. O tom, že by prodávající vystavyl fakturu k prodanému zboží si můžete jen nechat zdát.

Každopádně na Aukru narazíte na přehršel hudebních nosičů jako nových tak použitých a prodejní cenu zjistíte okamžitě, pokud je cena nastavena na tvrdo v akci  "Kup hned". Dále je možno historicky dohledat výherní cenu aukce, pokud již inzerát není aktivní.

Nákup na Aukru má opět několik výhod a nevýhod. Mezi nevýhody patří omezená aktuální nabídka. Pokud si usmyslíte, že chcte okamžitě koupit nějaký titul, na Aukru tento titul musí být vystavený. Jinak máte smůlu.

Na Aukru se objevují většinou hudební nosiče z české kotliny. Procentuální vyjádření bych šacoval na 60% českých titulů oproti 40% zahraničních.

Výhody nákupu na Aukru jsou levné poštovné a rychlá doprava. Ze strany Aukra jste chráněni garancí nákupu. 

TOP 10 nejdražších desek z aukcí na Aukru

DeskaVydražená cenaDoba prodeje
Hammel / Hladík / Varga - Labutie piesne (Monitor 1993)25 000 KčČervenec 2019
Hammel / Hladík / Varga - Labutie piesne21 100 KčListopad 2019
Dej Mi Víc … Olympic (30th Anniversary Tribute, 1992)20 200 KčSrpen 2019
Box The Plastic People of the Universe20 000 KčČervenec 2017
Richard Müller ‎– Neuč Vtáka Lietať! (1992)17 600 KčÚnor 2019
Tři sestry - Lázničky (limitovaná edice)16 800 KčBřezen 2019
Karel Kryl - Bratříčku zavírej vrátka (exil, 80. léta)16 200 KčBřezen 2019
Tři sestry - Lázničky (limitovaná edice)16 200 KčŘíjen 2019
Karel Kryl ‎– Karavana mraků (exil)15 755 KčZáří 2018
Tublatanka - Poďme bratia do Betlehema (1993)15 400 KčBřezen 2018
Karel Kryl - Dvě půle lunety aneb Rebelant o lásce (1992)15 400 KčBřezen 2018

Jak se pozná stáří gramofonové desky Supraphon

Na gramofonových deskách Supraphon bývá uvedeno datum výroby. Někdy jen rok vydání, někdy i čtvrtletí ve formě 72 2 = 2. kvartál 1972. V dalších číslech - objednacím čísle, čísle výrobní matice se datum výroby desky neuvádí.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz