Potřebujete poradit?

Desatero rad, jak zacházet s gramofonovou deskou
1. Gramofonové desky skladujeme ve svislé poloze, uložené ve vnějším i vnitřním obalu. Šikmým uložením může dojít k deformaci desky.
2. V krajním případě lze gramofonové desky skladovat i vodorovně, nejvýše však 20 desek v jednom sloupci ( stejné velikosti, v obalech, na tvrdé podložce)
3. Gramofonové desky ukládáme v dostatečné vzdálenosti od topných těles, sálavého tepla nebo slunečních paprsků.
4. Gramofonové desky lze čistit antistaickou utěrkou, která bývá k dostání v prodejnách FOTO-KINO nebo Supraphon.
5. Není-li antistatická utěrka, postačí viskozní houba (nebo štěteček), namočené v destilované vodě (nikoliv v pitné či užitkové).
6. Houba i štěteček se vlhčí pouze natolik, aby na gramofonové desce nezůstaly mokré stopy. Zásadně nepoužíváme chemické čistící prostředky.
7. S gramofonovou deskou manipulujeme tak, že špičky prstů opřeme o etiketu a bříška palceo okraj desky. Rukou se záznamových drážek nikdy nedotýkáme.
8. Safírové snímací hroty (čs. vložky s označením VK) nutno měnit po 100 hodinách hraní, diamantové hroty (čs. vložky VM a vložky Shure) vydrží až 2000 hodin.
9. Snímací hrot gramofonu čistíme jemným štětečkem od zachycených chuchvalců nečistot, občas též stejným štětečkem namočeným v lihu od nečistot zatvrdlých.
10. Gramofonové desky nepůjčujeme nikomu, o němž nejsme přesvědčeni, že má gramofon v dobrém stavu a že s deskou řádně zachází. (Vyzkoušet z desatera)
Budete-li dodržovat toto desatero, Vaše oblíbená gramofonová deska Vás nezklame.