Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8 - 16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. CD slaví 40. narozeniny
17.08.2022

CD slaví 40. narozeniny

Přesně před 40 lety – 17. srpna 1982 – byl vyroben první komerčně prodávaný kompaktní disk, který se mezi hifisty teší oblibě stejně tak jako opovržením. Každopádně na tomto formátu vyšlo tuny hudby a CD prodělalo za svůj život bouřlivý vývoj nejen co se týče obliby jako média, ale též v technickém směru. 

Není výročí jako výročí

S výročími je to poněkud svízelné. Trochu jsem pátral po internetu a nalez následující.

První firma která se začla zabývat výrobou CD disků byla firma ‎Philips, která založila závod Polydor Pressing Operations v ‎‎Langenhagenu‎‎ ‎‎u Hannoveru v Německu‎‎ a rychle překročila řadu milníků ve výrobě CD.‎

  • ‎Prvním ‎‎zkušebním CD byla nahrávka ‎‎Eine Alpensinfonie‎‎ (‎‎Alpská symfonie‎‎) ‎‎Richarda Strausse‎‎, kterou hrála ‎‎Berlínská filharmonie‎‎ a dirigovala ‎‎Herbert von Karajan‎‎, který byl v roce 1979 přijat jako ambasador tohoto formátu 
  • ‎První ‎‎veřejná ukázka byla v televizním programu ‎‎BBC‎‎ ‎‎Tomorrow's World‎‎ v roce 1981, kdy bylo hráno album ‎‎The Bee Gees‎‎ ‎‎- Living Eyes‎‎ (1981)
  • ‎První ‎‎komerční‎‎ kompaktní disk byl vyroben 17. srpna 1982. Jednalo se o nahrávku z roku 1979 ‎‎Claudia Arraua‎‎ s Chopinovými valčíky (Philips 400 025-2). Arrau byl pozván do závodu v Langenhagenu, aby stiskl tlačítko start výrobní linky.
  • ‎První CD ‎‎s populární hudbou‎‎ vyrobené v nové továrně bylo ‎‎The Visitors‎‎ (1981) od ‎‎skupiny ABBA‎‎. ‎‎
  • ‎První album‎‎, které vyšlo‎‎ na CD, bylo ‎‎52nd Street‎‎ ‎‎Billyho Joela‎‎, které se dostalo na trh spolu s ‎‎CD přehrávačem‎‎ ‎‎CDP-101‎‎ od Sony 1. října 1982 v Japonsku. ‎

Krátká historie vývoje CD

Výrobci snažili přijít s novým typem média, které by mohlo sloužit pro záznam na tehdejší dobu velkého množství dat. Dalšími požadavky na technologii ukládání byl snadný a rychlý přístup k datům. Postupně se objevilo několik nadějných adeptů využívající laserovou technologii pro práci s optickými disky, z nichž své vlastní rozdílné návrhy měly také společnosti Philips Sony.

Vývoj optických disků v jejich laboratořích začal v roce 1977, resp. 1975. Právě tito dva velikáni Philips Sony se nakonec rozhodli spojit své síly a začít spolupracovat na vývoji optických disků, čehož výsledkem byl jednotný standard pro audio CD, uvedený v roce 1980.

Sony CDP-101

První CD disk byl O dva roky později spatřil v Japonsku světlo světa první komerčně dostupný CD přehrávač Sony CDP-101, první audio CD začala ve stejnou dobu sjíždět z výrobních linek továrny v německém Hannoveru. Rok 1983 znamenal rozšíření CD a jejich přehrávačů na další světové trhy, včetně vydávání mnoha dalších alb různých interpretů na tomto médiu.

Přežije CD současnost?

Při uvedení zaznamenaly audio CD velký úspěch, který s postupem doby dlouho rostl. Stejně tak se ale zvětšovaly i nároky na úložnou kapacitu těchto optických médií, což vyústilo v uvedení DVD, o kterých bude pojednávat druhá část tohoto třídílného seriálu. V posledním dílu se pak podíváme na nejnovější Blu-ray média.

Na rozdíl od magnetofonových kazet byla velkou nevýhodou kompaktních disků nemožnost pořídit si jejich kopii. Situace se změnila v roce 1991, kdy se na trhu objevila první zapisovatelná cédéčka (CD-R), o šest let později pak vylepšená verze CD-RW, která umožňovala uložený záznam opakovaně mazat a nahrazovat novým. Levná zapisovatelná cédéčka zasadila smrtící úder systému magnetooptických médií MiniDisc firmy Sony, který je měl nahradit.

Optická média obecně, nejen hudební CD, čelí v posledních letech klesajícímu zájmu uživatelů, protože jejich místo stále více zabírají výrazně praktičtější USB flash disky a také internet, umožňující snadnou dostupnost velkého množství dat. I do budoucna se dá očekávat pozvolný přesun ke streamovanému obsahu, k čemuž dopomohou neustále rostoucí možnosti internetového připojení.

První kompaktní disky Supraphonu

V roce 1986 vydal Supraphon své první kompaktní disky, a to Smetanova Má vlast nahranou Českou filharmonií a CD s výběrem hitů Karla Gotta. První CD z řad zpěvaček má Helena Vondráčková. Jde o album Skandál a Helena nové CD představuje v roce 1987 na mezinárodní konferenci nových nahrávacích technologií v Hamburku, kterého se Supraphon, jako jediný z východního bloku, zúčastnil. (Supraphon první CD vyráběl ve Švýcarsku, protože v té době ještě nebyla v ČSSR žádná výrobna).

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz