Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá,16-19 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Blog
02.12.2021 Vážná hudba
Vážná hudba - modernismus
Hudební romantismus je hudební období zhruba od první dekády 19. století do počátku 20. století. Romantická hudba je charakteristická zdůrazněnou emoc... číst celé
22.11.2021 Gramofony
Gramofon Tesla NC 450
Gramofon Tesla NC 450 československého výrobce Tesla s označením Hi-Fi. Podrobná popis technický parametrů a jednotlivých komponent gramofonu. Přednos... číst celé
15.11.2021 Gramofony
Gramofon Tesla NC 452
Další gramofon z rodiny Tesla s označením Hi-Fi. Nástupce gramofonu Tesla NC 450 a zároveň předchůdce gramofonu Tesla NC 500. číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Gramofonové desky
  4. Hudební vydavatelství a gramofonové desky

Hudební vydavatelství a gramofonové desky

Hudební řetězec, bez kterého gramodeska nevznikne

Hudební vydavatelství, též label, je podnik v oboru hudebního průmyslu, který se zabývá vydáváním a prodejem hudebních nosičů s hudebními nahrávkami různých hudebníků a hudebních skupin, hudebnin a hudební literatury. 

Po podepsání smlouvy hudebního umělce s vydavatelstvím, je potřeba pořídít nahrávku. To se děje v nahrávacím studiu. Poté co je nahrávka hotova, je potřeba vyrobit hudební nosiče, v našem případě gramofonovou desku.

Gramofonové desky, neboli vinyly, se vyrábí ve výrobně hudebních nosičů. V současné době máme na území České republiky vůbec světově největšího výrobce vinylů, konkrétně  Gramofonové závody Loděnice.

Výroba gramofonových desek v tehdejším Československu

Výroba gramofonových v období po 2. světové válce byla v Československu vždy na velmi vysoké úrovni. Gramofonové desky z období 70. a 80. let byly vyráběny a vydávány pod domácími značkami Supraphon, Panton a Opus.

Česká republika je díky této vynikající výrobní tradici, až doposud jedním z největších výrobců a vývozců klasických gramofonových desek na světě. Výroba tohoto sortimentu stále velmi dobře prosperuje a gramofonové desky jsou nyní úspěšně vyváženy do celého světa.

V poválečném Československu bylo běžně možno zakoupit i gramofonové desky vydávané v okolních státech RVHP. V NDR byly gramofonové desky vydávány pod značkou Eterna či Amiga, v Polsku pod značkou Muza, v Sovětském svazu pod značkou Melodia, v Maďarsku pod značkou Pepita či Hungaroton, v Bulharsku pod značkou Balkaton, v Rumunsku pod značkou Electrecord, na Kubě pod značkou Ariel.

Mnohé jiné velmi známé a renomované gramofonové značky pocházející ze zemí západní Evropy a z Ameriky byly v té době pro běžného spotřebitele prakticky nedostupné z politických a hospodářských důvodů.

Gramofonové nadšence a fandy té doby sdružoval spolek, který se nazýval Gramofonový klub.

"Česká republika je díky této vynikající výrobní tradici, až doposud jedním z největších výrobců a vývozců klasických gramofonových desek na světě. Výroba tohoto sortimentu stále velmi dobře prosperuje a gramofonové desky jsou nyní úspěšně vyváženy do celého světa."

Největší hudební vydavatelství

Během desítek let se na trhu objevila spousta větších i menších vydavatelství, která více i méně ovlivnila svět hudby. Podívejme se tedy na ty, které jsou asi nejslavnější.

Supraphon – pro českého fanouška asi velmi známá značka. A překvapivě byla a je známá také ve světě. Vydavatelství Supraphon vzniklo už ve 30. letech minulého století. Když se po druhé světové válce rozjela výroba naplno, sloužily desky Supraphonu pouze pro export a šířila se na nich do světa česká klasická hudba. Teprve v 60. letech se desky Supraphon začaly vydávat i u nás. V zahraničí má značka dodnes vynikající renomé, přestože technologicky bylo Československo před rokem 1989 velmi pozadu.

Opus – toto české, nebo spíše slovenské vydavatelství, vzniklo počátkem roku 1971, kdy se vyčlenilo ze Supraphonu a začalo vydávat zpočátku výhradně slovenské interprety. Postupem času začal Opus vydávat také zahraniční alba. I když si v zahraničí nezískal takové jméno jako Supraphon, u nás rozhodně patří k těm nejznámějším.

Panton– specializované hudební vydavatelství Českého hudebního fondu, jehož prvořadou činností bylo vydávání hudebnin soudobým moderním hudebním skladatelům, o což nemělo hlavní státní vydavatelství Supraphon v 60. letech 20. století vážný zájem.

Bonton– česká mediální společnost založená v květnu 1989 jazzmanem Martinem Kratochvílem a Zdeňkem Kozákem jako hudební nakladatelství. V minulosti šlo o rozsáhlou mediální skupinu, v roce 2018 se už zabývá jen obchodem s filmovými právy a provozuje filmové laboratoře.

EMI – jedno z nejznámějších světových vydavatelství už v dnešní době aktivní není. Nedávno bylo prodáno jinému velkému hráči v poli vydávání hudby. V minulém století ale patřilo mezi absolutní špičku. Založeno bylo roku 1931 a mnozí si ho spojují zejména se značkou gramofonů His Master´s Voice s charakteristickým logem psa poslouchajícího gramofon. Tomuto vydavatelství také patřilo slavné nahrávací studio na Abbey Road v Londýně.

Sony Music Entertainment – tato původně americká společnost je již nyní ve vlastnictví japonského giganta Sony. Ve 20. století ale pod názvy ARC a Columbia (CBS) Records vydalo mnoho hudebních nahrávek všech možných interpretů. Roku 1991, kdy už byly vinylové desky dávno překonány magnetofonovými kazetami a CD nosiči, odkoupila toto vydavatelství společnost Sony.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

Supraphon Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz