Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8 - 16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Gramofonové desky
  4. Hudební vydavatelství a gramofonové desky

Hudební vydavatelství a gramofonové desky

Hudební řetězec, bez kterého gramofonová deska nevznikne

Hudební vydavatelství, též label, je podnik v oboru hudebního průmyslu, který se zabývá vydáváním a prodejem hudebních nosičů s hudebními nahrávkami různých hudebníků a hudebních skupin, hudebnin a hudební literatury. 

Hudební vydavatelství gramofonových desek

Po podepsání smlouvy hudebního umělce s vydavatelstvím, je potřeba pořídít nahrávku. To se děje v nahrávacím studiu. Poté co je nahrávka hotova, je potřeba vyrobit hudební nosiče, v našem případě gramofonovou desku.

Gramofonové desky, neboli vinyly, se vyrábí ve výrobně hudebních nosičů. V současné době máme na území České republiky vůbec světově největšího výrobce vinylů, konkrétně  Gramofonové závody Loděnice.

Výroba gramofonových desek v tehdejším Československu

Výroba gramofonových desek v období po 2. světové válce byla v Československu vždy na velmi vysoké úrovni. Gramofonové desky z období 70. a 80. let byly vyráběny a vydávány pod domácími značkami Supraphon, Panton a Opus.

Česká republika je díky této vynikající výrobní tradici, až doposud jedním z největších výrobců a vývozců klasických gramofonových desek na světě. Výroba tohoto sortimentu stále velmi dobře prosperuje a gramofonové desky jsou nyní úspěšně vyváženy do celého světa.

V poválečném Československu bylo běžně možno zakoupit i gramofonové desky vydávané v okolních státech RVHP. V NDR byly gramofonové desky vydávány pod značkou Eterna či Amiga, v Polsku pod značkou Muza, v Sovětském svazu pod značkou Melodia, v Maďarsku pod značkou Pepita či Hungaroton, v Bulharsku pod značkou Balkaton, v Rumunsku pod značkou Electrecord, na Kubě pod značkou Ariel.

Mnohé jiné velmi známé a renomované gramofonové značky pocházející ze zemí západní Evropy a z Ameriky byly v té době pro běžného spotřebitele prakticky nedostupné z politických a hospodářských důvodů.

Gramofonové nadšence a fandy té doby sdružoval spolek, který se nazýval Gramofonový klub.

"Česká republika je díky této vynikající výrobní tradici, až doposud jedním z největších výrobců a vývozců klasických gramofonových desek na světě. Výroba tohoto sortimentu stále velmi dobře prosperuje a gramofonové desky jsou nyní úspěšně vyváženy do celého světa."

Největší hudební vydavatelství

Během desítek let se na trhu objevila spousta větších i menších vydavatelství, která více i méně ovlivnila svět hudby. Podívejme se tedy na ty, které jsou asi nejslavnější.

Supraphon – pro českého fanouška asi velmi známá značka. A překvapivě byla a je známá také ve světě. Vydavatelství Supraphon vzniklo už ve 30. letech minulého století. Když se po druhé světové válce rozjela výroba naplno, sloužily desky Supraphonu pouze pro export a šířila se na nich do světa česká klasická hudba. Teprve v 60. letech se desky Supraphon začaly vydávat i u nás. V zahraničí má značka dodnes vynikající renomé, přestože technologicky bylo Československo před rokem 1989 velmi pozadu.

Opus – toto české, nebo spíše slovenské vydavatelství, vzniklo počátkem roku 1971, kdy se vyčlenilo ze Supraphonu a začalo vydávat zpočátku výhradně slovenské interprety. Postupem času začal Opus vydávat také zahraniční alba. I když si v zahraničí nezískal takové jméno jako Supraphon, u nás rozhodně patří k těm nejznámějším.

Panton– specializované hudební vydavatelství Českého hudebního fondu, jehož prvořadou činností bylo vydávání hudebnin soudobým moderním hudebním skladatelům, o což nemělo hlavní státní vydavatelství Supraphon v 60. letech 20. století vážný zájem.

Bonton– česká mediální společnost založená v květnu 1989 jazzmanem Martinem Kratochvílem a Zdeňkem Kozákem jako hudební nakladatelství. V minulosti šlo o rozsáhlou mediální skupinu, v roce 2018 se už zabývá jen obchodem s filmovými právy a provozuje filmové laboratoře.

EMI – jedno z nejznámějších světových vydavatelství už v dnešní době aktivní není. Nedávno bylo prodáno jinému velkému hráči v poli vydávání hudby. V minulém století ale patřilo mezi absolutní špičku. Založeno bylo roku 1931 a mnozí si ho spojují zejména se značkou gramofonů His Master´s Voice s charakteristickým logem psa poslouchajícího gramofon. Tomuto vydavatelství také patřilo slavné nahrávací studio na Abbey Road v Londýně.

Sony Music Entertainment – tato původně americká společnost je již nyní ve vlastnictví japonského giganta Sony. Ve 20. století ale pod názvy ARC a Columbia (CBS) Records vydalo mnoho hudebních nahrávek všech možných interpretů. Roku 1991, kdy už byly vinylové desky dávno překonány magnetofonovými kazetami a CD nosiči, odkoupila toto vydavatelství společnost Sony.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz