Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8 - 16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Gramofonové desky
  4. Jak správně skladovat gramofonové desky

Jak správně skladovat gramofonové desky

V čem tedy spočítá správná péče o vzácné „vinyly“? V první řadě si musíme říci, že gramofonové desky jsou vlastně vyráběny z plastu (přesněji z PVC), ten se poměrně snadno zničí, takže už z principu musíme nakládat s vinyl deskami opatrně.

Okolní prostředí

Samozřejmostí by měly být stálé teplotní a vlhkostní podmínky. Vlhkost vzduchu by neměla překročit padesát procent, dlouhodobé skladování desek je pak vhodné za nižších teplot, a to třeba i kolem deseti stupňů Celsia. Před použitím je pak nutné desku „zahřát“ na pokojovou teplotu, aby se nepoškodila.

Důležité také je, aby neměly desky pokud možno žádný kontakt se sluncem nebo obecně zdrojem tepla. Žádný radiátor, žádný přímý sluneční svit. Teplo totiž vinyl nenávratně deformuje. Na druhou stranu nedávejte desky do sklepa, protože tamní vlhkost by způsobila podobnou neplechu. A opatrně také na podkrovní prostory. Naprosto ideální budou boxy nebo police z masivu, které se vyrábí speciálně pro tyto účely.

Gramofonová deska zvlněná teplem

Poloha gramofonových desek

Desky se musí skladovat ve svislé poloze, aby na sebe zbytečně netlačily. V opačném případě se zkroutí a de facto zničí, horizontální poloha pro ně prostě vůbec není. V mezních případech lze desky skladovat i horizontálně, avšak 20 ks maximálně!

Nábytek pro gramofonové desky

Jelikož jsou gramofonové desky těžké, vyplatí se mýt bytelný nábytek. Osobně se mi stalo, že mi pod tíhou jednoho metru vinylových LP desek praskla police. Tuto situací řeším, tak že LP desky dávám do nejnižších fochů police, tím pádem se tíha přenáší do podlahy.

Jaký nábytek využijete při skladování LP desek, je zcela idividuální věc. Někdo dává svou sbírku LP desek na odiv a je umístněna v reprezentativní části domu, či místnosti ve speciálně na míru vyrobeném nábytku. Někdo má desky uloženy v garáži.

Legendární se stal nábatek od firmy IKEA, která nabízí police s rozměry přesně na LP desky. Jedná se o nábytek řady KALLAX a EXPEDIT.

Police na gramofonové desky

Obaly gramofonových desek

Desky pečlivě vkládejte do vnitřních i vnějších obalů. Zamezíte poškrábání, statickému náboji a tak podobně. Opatrně také na mechanické ošoupání vnějších obalů, dávejte je ještě speciálně do vnějších průhledných obalů, díky kterým budou stále takříkajíc jako „ze škatulky“.

Vnitřní obal gramofonové desky

Převoz gramofonových desek

Pokud jste DJ, nebo jezdíte často prodávat LP desky na vinylové burzy, potřebujete na převoz vhodné zavazadlo či krabici. V případě převozu pár kousků gramodesek vám postačí převozní kufr. Na trhu jich je spousty, od rádoby esteticky vzhledných, leč dle mého názoru nepoužitelných, až po okované převozní boxy, kam bych se desky nebál uložit.

Převozní kufr pro gramofonové desky

Na vinylových burzách narážím na různorodý způsob převážení LP desek. Od obyčejných banánových krabic, přes plastové přepravky až po hezké a zároveň plně funkční plastové boxy, do kterých se vejde vinyl deska na výšku a nehrozí její poškození. Plastový box má i víko, takže boxy můžete i stohovat a desky jsou v pohodě. Na trhu je spousty vhodných řešení, a doporučuji si najít, to co vám bude nejvíce vyhovovat.

A ještě něco – nezapomeňte na pravidelnou údržbu a čištění, ale o tom až jindy!

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz