Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá,16-19 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Blog
04.01.2022 Gramofony
Recenze gramofonu Tesla NC 452 a NC 580
Historická recenze gramofonů Tesla NC 452 a NC 580, která vyšla v Technickém magazínu T roku 1989. Srovnejte recenzi se svými zkušenostmi. Měl recenze... číst celé
04.01.2022
Výkup gramofonů a hifi techniky
Máte doma gramofon, zesilovač, reproduktory a další hifi komponenty, které vám zabírají místo, již je nevyužijete a nechcete je hodit do popelnice? číst celé
Waldemar Matuška životopis - diskografie
Waldemar Matuška jeden z nejpopulárnějších českých zpěváků 60. a 70. let byl velice oblíben u mnoha generací. číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Populární zpěváci
 4. Karel Kryl životopis - diskografie

Karel Kryl životopis - diskografie

Karel Kryl byl český písničkář, básník a potulný zpěvák, jehož písně si lidé potají nahrávali z magnetofonu na magnetofon, a navzdory špatné technické kvalitě tisící kopie je poslouchali s lehkým mrazením v zádech. Zpíval o lásce a něze, ale především o své době, poznamenané vpádem okupačních vojsk do Československa. Hořké texty burcovaly veřejné mínění "...a křičely na lidi... Pamatuj!..." Vyzpívával se z bolesti a pocitu ponížení. Jeho písně v jednoduchém kytarovém doprovodu odhalovaly pravdu, pranýřovaly zpupnost okupantů a bezectnost jejich přisluhovačů. Dokázaly přesně vyjádřit pocity zrady, zklamání a bolesti, vyvolané okupací své rodné vlasti.

Aktuální nabídka LP desek Karla Kryla

Narodil se 12. dubna 1944 v Kroměříži, vystudoval střední průmyslovou školu keramickou v Bechyni. Vyráběl záchodkové mísy v keramičce v Teplicích, recitoval Baudelaira a Villona, miloval jazz. Vystřídal několikero zaměstnání, například v pražské televizi pracoval "jako takový lepší tahač kabelů", ale hlavně psal poezii a texty písní, které sám zpíval.

V roce 1969 vydal svou první dlouhohrající desku Bratříčku, zavírej vrátka. Titulní písnička o bratříčkovi v polobotkách vznikla naprosto spontánně 22. srpna 1968, jako okamžitá reakce na příjezd "železných maringotek". Texty této a dalších jeho desek, spolu s texty starších básní, shromáždil v Kníšce Karla Kryla. V této sbírce lze nalézt také jeho snad nejznámější protiválečnou báseň Morituri te Salutant.

Ve svých pětadvaceti letech, 9. září 1969, odjel do sousedního Německa, kde po pár týdnech požádal o politický azyl. Usadil se v Mnichově, kde studoval dějiny umění a filosofii, později se stal redaktorem rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Zpíval českému lidu po rozhlasových vlnách a nevzdával se naděje na svobodnou vlast.

Domů se vrátil, když klíče zazvonily umíráček poslední středoevropské totalitě. Svým hlasem nezištně podpořil sametovou revoluci, která ale nedokázala důsledně zatočit s představiteli, ani po pádu socialismu se nezměnil, jak mnozí jeho bývalí přátelé tvrdili. Zůstal nadále rebelem, zůstal Krylem. Nedokázal nevidět. 

Krylova polistopadová kritická tvorba však zůstává před posluchači pečlivě utajena. Poslední řadové LP Monology obsahuje pouze některé náznaky.

Karel Kryl zemřel 3. března 1994 na infarkt. Na jeho koncert pár týdnů předtím přišlo několik desítek fanoušků, v den pohřbu 11. března 1994 se před kostelem svaté Markéty v Praze tísnil mnohatisícový dav.

Málokterý současný český umělec byl zahrnut tolika poctami. V roce 1988 Cenou Jana Zahradníčka za básnickou sbírku Zbraně pro Erato, v roce 1991 Zlatou Portou, výroční cenou Mladé fronty za Kníšku Karla Kryla a medailí Vítězslava Nezvala za poezii od Českého literárního fondu. O počtech prodaných desek ani nemluvě.

Dostal i řadu ocenění in memoriam - v říjnu 1994 to byla stříbrná medaile rektora Karlovy univerzity za přínos pro duchovní rozvoj a morální podporu národa, v březnu 1995 byl zpěvák při udílení cen Gramy oficiálně uveden do Síně slávy, v říjnu 1995 získal od prezidenta republiky Medaili za zásluhy II. stupně (společně například s Werichem, Voskovcem, či Kubišovou) a od Nadace Charty 77 dostal Cenu Františka Kriegla. V červnu 1995 byla v Novém Jičíně odhalena v parku Krylova pamětní deska s citátem "Už jsme tu osaměli, z kříže se nesnímá", v dubnu 1996 pak v Kroměříži jeho busta.

Člověka v této souvislosti napadá, zda by o takové pocty Karel Kryl vůbec stál? Ten samý Kryl, který v Písni neznámého vojína říká: "Pomníky stavíte. Prosím vás, komu?"

Karel Kryl diskografie

 • Monology (1992)
 • Dvě Půle Lunety (1992)
 • Tekuté Písky (1990)
 • Dopisy (1988)
 • Z Mého Plíživota (1986)
 • Ocelárna (1984)
 • Plaváček (1983)
 • Karavana Mraků (1979)
 • Z Pod Stolu Sebrané Spisy (1978)
 • Carmina Resurrectionis (1974)
 • Bratříčku, Zavírej Vrátka ( Exil Live ) (1971)
 • Maškary (1970)
 • Rakovina (1969)
 • Bratříčku, Zavírej Vrátka (1969)
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz