Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8 - 16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Z tisku
 4. Příjmy hudebního průmyslu v ČR 2021
10.05.2022
Z tisku

Příjmy hudebního průmyslu v ČR 2021

Každý rok vydává ČNS IFPI (Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu) statistiky příjmů z prodeje hudebních děl. Celkový příjem, v České Republice, z prodeje je úctyhodných 1,428 miliardy Kč, oproti roku 2020 se jedná o 19,5 % nárůst.

Na výše uvedeném sloupcovém grafu vidíte poměrné rozložení jednotlivých prodejů. Za zmínku stojí komentovat velikost žluté části, která reprezentuje "Provozovací práva" tzn. vydavatelství poskytuje písničky ke kterým má vlastnické práva k dalšímu použití, například v reklamách, rádiových spotech atd.. Tady je jasně vidět jak se přeprodává duševní vlastnictví, a stále přináší do kasiček hudebních vydavatelství nemalý peníz.

Streamingové služby vládnou (světu) ČR

Hlavním lídrem trhu jsou streamingové služby, které v roce 2021 zaznamenaly nárůst o 37 %.

V roce 2021 výrazně převažuje digitální poslech hudby, poměr digitálních prodejů a prodejů fyzických nosičů je 79 : 21. Růst streamingu je stabilním organickým jevem, který je zapříčiněn snadnou dostupností předmětných služeb a jejich příznivou cenovou politikou. Segment streamingu narostl oproti předchozímu roku o celých 37 %! V České republice jsou dostupné všechny „velké“ streamingové služby (Spotify, Apple Music, YouTube Music, Deezer, Amazon Music). 

Download se postupem času stává čím dál méně významnou položkou v příjmech hudebních vydavatelství. Příjmy z downloadů představují pouze 2,5 % z celkového objemu digitálních prodejů.

očty platících uživatelů streamingových služeb odpovídají směřování hudebního trhu v uplynulém období. V roce 2021 se jednalo o přírůstek cca 350 tisíc uživatelů.

Fyzické nosiče LP a CD zaznamenaly vzrůst

Překvapivý růst (o 12 %) zaznamenal segment prodeje fyzických nosičů. Prodej CD nosičů tvoří 55 % prodejů fyzických nosičů a prodej vinylových desek tvoří 42 % tohoto segmentu trhu. Prodeje gramofonových desek zaznamenaly velký meziroční nárůst o 35 %, což ukazuje jejich setrvalou oblibu u specificky vyprofilované části veřejnosti, na které se mimo jiné eshop Modrovous.cz specializuje :-).

Sruktura příjmů hudebního trhu v roce 2021

Vedoucí pozici na českém hudebním trhu v roce 2021 obhájilo vydavatelství Universal Music, na druhém místě skončila firma Warner Music, třetí příčku zaujímá Sony Music. Pozici největšího domácího vydavatele si dále drží Supraphon.

Sruktura příjmů hudebního trhu v roce 2021

Top 10 NEJPRODÁVANĚJŠÍ DOMÁCÍ A ZAHRANIČNÍ ALBA 2021

 1. Vladimír Mišík  - Noční obraz Animal Music / Supraphon
 2. ABBA - The Albums Universal Music
 3. ABBA - Voyage Universal Music
 4. Yzomandias - Prozyum Milion+ / Universal Music
 5. Viktor Sheen - Barvy Viktor Sheen / Warner Music
 6. Iron Maiden - Senjutsu Warner Music
 7. Karel Gott - 80/80 Největší hity 1964-2019 Supraphon
 8. Kryštof Halywůd I. - Richmond P. / Universal Music
 9. Dua Lipa - Future Nostalgia Warner Music
 10. Pokáč - Antarktida Warner Music
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz