Vážení zákazníci opět jsem zavedl osobní odběr v Praze pro objednávky nad 1500 Kč. 👩‍❤️‍💋‍👩🏪
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8 - 16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Hudební styly a žánry
  4. Gospel - hudební styl

Gospel - hudební styl

Hudební styl Gospel

Gospel je v hudební útvar, který nastupuje jako poněkud pozměněná a modernější forma spirituálu. Spirituály byly tradičními duchovními písněmi černošského lidového umění. Dovezení otroci byli od prvních chvil v Americe převychovávaní na křesťanskou víru. Horší než přijetí křesťanství však byla pro černošské obyvatele skutečnost, že jim bylo zakazováno mluvit vlastním jazykem či provozovat vlastní přírodní náboženství.

V textech spirituálů se černoši vyjadřovali k náboženským otázkám hlavně Starého Zákona, ale i Bibli jako takové. Stejně tak ale tyto zpěvy fungovaly jako vyjádření nesouhlasu s násilným přesunem do Ameriky a podřizování se bílým otrokářům. Hlavní složkou byl velkolepý a sytý zpěv, doprovázený výkřiky, dupáním tleskáním a doprovodem jednoduchých orchestrů. Spirituály tak byly prvními písněmi duchovního rázu, které prolínaly evropskou a africkou hudební kulturu na americké půdě.

Gospel je v podstatě spirituál provozovaný ve městě, který se brzy rozšířil na koncertní a divadelní pódia. Gospely měly také náboženský kontext, avšak na rozdíl od spirituálů mívaly své konkrétní autory. První gospelový kvartet vznikl až v roce 1927 v Chicagu.

Gospel se stal jedním z klíčových hudebních stylů pro vznik jazzové hudby. Jazz tvořil přímou linii ke vzniku funku, který byl svým způsobem černošskou gospelovou hudbou ovlivněn. Funková hudba totiž navazovala na černošskou kulturní i hudební minulost, která byla v tomto sytém a emocionálním stylu všudypřítomná. Hledání vlastní pravdy a identity v nespravedlivém a bouřlivém prostředí se zdálo být při tvorbě textů na místě jak na začátku století, tak později v 60. letech.

Gospeloví hudebníci

Sensational Nitingales
Soul Stirers
Sister Rosetta Tharp
Swan Silvertones
Five Blind Boys of Alabama
Aretha Franklin
Mahalia Jackson

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz