Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8 - 16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Karel Gott
  4. Karel Gott - malíř
18.09.2021
Karel Gott

Karel Gott - malíř

Karel Gott kromě zpívání také velmi rád maloval, talent v sobě objevil už jako malý chlapec. V dětství maloval hlavně pohřby, protože ho smuteční obřady něčím hrozně fascinovaly. Jeho první obrázek, který stvořil v deseti letech, byl pohřeb s pozůstalými, na němž byl vyobrazen i on sám, jak stojí u hřbitovní zdi a hraje na křídlovku.

Modrovous.cz doporučuje tyto odkazy

LP Karel Gott

Karel Gott největší hity

V malování ho podporoval třídní učitel, který malého Gotta brával do ateliéru, i maminka, jež mu k vánocům pořídila kompletní malířskou výbavu. Zatímco jeho spolužáci hráli fotbal, on obrážel výstavy a listoval v knihách o slavných malířích.

Karel Gott

Umělecké ambice Karla Gotta

Pokusil se o přijímací zkoušky na Uměleckoprůmyslovou školu v Praze (UMPRUM). Neúspěšně. Přiznává, že tehdy byl z toho zdrcený, dnes je ale rád, že to takhle dopadlo. Kdyby se byl na UMPRUM dostal, necítil by se prý svobodně a musel by malovat obrazy na zakázku funkcionářů, plnit tendenční úkoly.

Karel Gott vnímá malování jako odreagování od stresu ze showbyznysu. Je to pro něj oáza klidu, zamyšlení a ponoření se do vlastních představ a myšlenek. Podle něj prý nelze všechno říci písní. Obrazy jsou zrcadlem jeho charakteru. Maluje, jen když je nabitý chutí zaznamenat nějaký svůj nápad. Právě to se mu líbí – že ho netlačí čas, žádná uzávěrka.

Během 90. let se začal více věnovat malování. Obrazy vystavoval v Česku i v zahraničí. Z důvodu ztráty některých autorů se obrátil na mladší tvůrce, kteří mu v 90. letech psali písně. Spolu s Františkem Janečkem založil v lednu 1993 agenturu GOJA, jež nahradila Supraphon ve vydávání alb a stála i za jeho koncerty.

V květnu 1993 oznámil na tiskové konferenci založení Nadace Karla Gotta Interpo. Jejím cílem bylo pomáhat dětem policistů, kteří přišli o život při výkonu služby. Gott nadaci věnoval při jejím založení čtyři miliony korun, jeho partneři (kontroverzní podnikatel František Mrázek a Miroslav Provod) dali každý půl milionu. 

Karel Gott maloval hlavně pro radost, kritici ho nešetřili

Tvorbu chápal jako výborný způsob odreagování, maloval hlavně pro radost. Výtvarným východiskem mu byl především expresionismus, surrealismus a naivní umění.

Kritika ho ale nijak nešetřila a vyčítala mu údajnou kýčovitost. A zdůrazňovala, že jeho díla jsou zajímavá jen proto, že je slavným zpěvákem. Vystavoval nejen doma, ale i v Německu, USA, Rusku.

Známe obrazy Karla Gotta

  • Líné letní odpoledne v dívčím internátu Jižní Provence (1995)
  • Hurá do přírody (1987)
  • Žena se zrcadlem (1975)
  • slavné osobnosti, např. Roll Over Beethoven (1988)
  • Marilyn Monroe a její osudové karty (1992)
  • Madonna a Jack Nicholson (1992)
  • kavárenská prostředí, např. Café Drechsler (1991)
  • Café Bleu (1989).
  • Maminka s holčičkou (2008), na němž je vyobrazena dcera Charlotte, jak přikládá ucho k maminčinu bříšku a poslouchá svoji mladší sestřičku
  • Rodina (2012)
  • Všichni svatí v Tsunami (2005)
  • Očekávání nového mesiáše (1998)
  • Světlo na publikum (1998)
  • Jam session (1997)
  • Léto na starém bělidle (1997)

Většinu svých děl věnoval Karel Gott svým nejbližším, ať už rodině či přátelům. Pro veřejnost jsou tedy většinou vystaveny reprodukce obrazů, neboť zpěvákovi fanoušci mají o jeho umělecká díla velký zájem.

Karel Gott: Hurá do přírody, olej na plátně, 1987, 45 × 58 cm. Dílo zobrazuje mistrovo oblíbené téma ženského aktu, uchopené s jeho charakteristickou nadsázkou.

Ležící akt Prahou

Výstavy obrazů Karla Gotta

Karel Gott mnohokrát vystavoval v Česku, ale také v Německu, Americe, v Rusku, Maďarsku nebo na Slovensku. Když v roce 2009 vystavoval v Českém národním domě v New Yorku, setkaly se jeho obrazy s nebývalým úspěchem. Prodaly se dokonce dvě díla, i přestože výstava nebyla primárně prodejní.

Zpěvákovy reprodukce byly k vidění například v roce 2011 v Maltézském sálu strakonického hradu, kde se některá díla vydražila až za 35 tisíc korun. Karel Gott vystavoval také v Městském muzeu Mimoň, v lázních Klimkovice blízko Ostravy, v Českém Krumlově, na zámku Duchcov a na mnoha dalších místech v ČR.

V roce 2010 představila módní návrhářka Iveta Řádková v Brně na veletrhu módy šest modelů šatů inspirovaných obrazy Karla Gotta. Zpěvákovy obrazy byly vystaveny i v bývalém muzeum Karla Gotta, Gottlandu v Jevanech.

V roce 2006 vydala Michaela Remešová knihu Bilder/Obrazy – Karel Gott, tedy knihu reprodukcí malířských děl Karla Gotta. Roku 2013 se vydražil jeden ze zpěvákových obrazů za 260 000 tisíc korun, které za něj nabídl miliardář Karel Janeček v rámci benefiční akce.

Poslední obraz Karla Gotta

Gott tvrdí, že neví přesně, kolik obrazů namaloval, možná kolem sedmdesáti. Nejnovější má poněkud delší název - Rybářské městečko na ostrově Ischia. Malovat ho začal poté co proje Itálii a dělal si skici.

„Vycházím z okamžiků a dojmů, které ve mně zůstaly z doby, kdy jsem pobýval v malých italských vesničkách mezi rybáři a lidmi s pomalejším životním rytmem a odlišnou filozofií, než známe z našeho velkoměsta. My pořád bojujeme s časem a termíny. Snažím se zachytit jejich mentalitu, klid, prostředí."

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz