Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá,16-19 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Karel Gott
  4. Karel Gott největší hity
14.03.2022
Karel Gott

Karel Gott největší hity

Každý si z Mistrova repertoáru zamiloval jinou písničku. Někdo má rád svižné vypalovačky, jiný pomalé balady, další si s chutí poslechne hitovky s textem o životě nebo předělávky zahraničních interpretů.

Karel Gott 20 nejoblíbenějších písniček

Karel Gott byl vynikající zpěvák, ale písničky a texty mu psali různí autoři. Během svého života měl několik etap, kdy spolupráce s hudebním skladatelem či textařem byla dlouhodobá, a to se samozřejmě promítlo v konzistenci a hudební kvalitě daných písní.

Prvním milníkem kariéry v navázání autorské spolupráce, bylo vystupování v divadle Semafor, které začalo v roce 1962, i když Jiří Suchý zpočátku jeho angažmá nepodporoval, naspal pro Gotta píseň Oči sněhem zaváté z pásma Zuzana není pro nikoho doma, kterou Karel Gott zpíval, ovládla první příčku československých hitparád, stala se hitem roku a Karlu Gottovi dopomohla k získání prvního Zlatého slavíka.

Gott se seznámil v této době také se skladatelem Karlem Svobodou, který pro něj napsal hudbu k několika výrazným písním.

V roce 1965, po odchodu ze Semaforu, založil se svými novými spolupracovníky, bratry Štaidlovými (textařem Jiřím a skladatelem Ladislavem), vlastní divadelní scénu Apollo a stal se její hlavní hvězdou až do roku 1967, kdy bylo divadlo rozpuštěno. Od té doby ho na všech koncertech doprovázela nově založená Skupina Ladislava Štaidla. V tomto roce také vydal singl, který se později stal rock‘n’rollovým hitem – jednalo se o píseň „Trezor“. 

Po celou dekádu sedmdesátých let si v Československu udržoval bezkonkurenční pozici jak v žebříčcích popularity (Zlatý slavík), tak v prodejnosti zvukových nosičů. Z domácích autorů dodával Karlu Gottovi úspěšné písně nadále především Karel Svoboda (Mistrál, Nápoj lásky č. 10, Mám zlatej důl) a Ladislav Štaidl (Kávu si osladím, Přijela pouť).

Příležitostně pro Karla Gotta komponovala i řada dalších významných osobností československé populární hudby (Petr Hapka, Angelo Michajlov, Milan Drobný, Lešek Semelka). Z převzatých melodií ze zahraničí dosáhly v 70. letech hitových rozměrů písně Má první láska se dnes vdává, Je jaká je, Běž za svou láskou, Babylon nebo Stokrát chválím čas.

Karel Svoboda Gotta v Německu přesvědčil k nazpívání titulní písně Biene Maja ke stejnojmennému animovanému seriálu. Singl Biene Maja byl mimořádným úspěchem a v roce 1978 za něj Gott se Svobodou obdrželi od Polydoru pět zlatých desek.

Největší hity Karla Gotta

1. Oči sněhem zaváté

hudba, text: Suchý, Šlitr

Z vůbec prvních kdo Gottovi napsal písničku bylo duo Suchý a Šlitr z divadla Semafor. Pro Karla Gotta napsali hit  Oči má sněhem zaváté, a to byla i jeho první velká, základní písnička, která ho udělala na veřejnosti.

Píseň poprvé vyšla na singlu roku 1963 a prodalo se ho a u nás i v cizině zhruba 3 miliony kusů – jde o nejprodávanější singl Karla Gotta…. Na gramofonové desce Zpívá Karel Gott se píseň objevila roku 1965.

2. Cesta rájem

hudba: Arthur Glenn, text: Jiří Štaidl

Plouživý foxtrot s hlubokým textem od Jiřího Štaidla sedl Gottovi jako ulitý a jen potvrdil, že jeho místo na československé hudební scéně je zasloužené. Písničku zpíval též Elvis Presley. 

Vychází jako singl roku 1965

3. Trezor

hudba: jedna z mála písní, ke které si zpěvák sám napsal hudbu s pomocí Ladislava Štaidla

text: Rostislav Černý

Písnička Trezor přesně odpovídala tempu doby. Rokenrol byl všude a Karel Gott ho měl v krvi. Druhý dech píseň získala na přelomu století, když se objevila v divácky úspěšném filmu Pelíšky.

Vychází jako singl roku 1965

4. Bum, bum, bum

hudba: Ladislav Štaidl, text: Jiří Štaidl

Ze začátku své kariéry byl Karel Gott jako neřízená střela a hudební repertoár tomu odpovídal. Když v roce 1966 založil s bratry Štaidlovými divadlo Apollo, napsali společně tento chytlavý hit.

Vychází jako singl roku 1966

5. Lady Carneval

hudba: Karel Svoboda, text: Jiří Štaidl

Píseň Lady Carneval je první vlaštovkou ze spolupráce Karla Gotta a Karla Svobody. Slavný skladatel psal zpěvákovi písně téměř na míru a jejich přátelství skončila až tragédie v roce 2007, kdy se Svoboda zastřelil.

Vychází jako singl roku 1968

6. Hej, páni konšelé

hudba: Jaromír Klempíř, text: Jiří Štaidl

S hitem Hej, páni konšelé se Karel Gott vydal v roce 1969 na soutěžní klání Bratislavské lyry. Zlatou medaili nakonec získal jeho kolega Karel Černoch s Písní o mé zemi a Mistr se musel spokojit se třetí příčkou.

Vychází jako singl roku 1969

7. Kávu si osladím

hudba: Ladislav Štaidl, text: Jiří Štaidl

V roce 1972 se Karel Gott opět obrátil na bratry Štaidlovy s prosbou o další šlágr. Jeho přání bylo vyslyšeno a píseň Kávu si osladím se téměř ze dne na den stala hitem a dodnes je oblíbenou "vypalovačkou" nejen pro ospalá rána.

Vychází jako singl roku 1972

8. Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš?

hudba: Karel Svoboda, text: Jiří Štaidl

Nejslavnější Gottova filmová píseň dovedla pohádku o Popelce, kde v hlavních rolí exceloval Petr Trávníček a Libuše Šafránková, k dokonalosti. Bohužel to bylo to poslední, co Štaidl napsal. Osudnou se pro textaře stala tragická autonehoda.

Vychází jako singl roku 1974

9. Když muž se ženou snídá

hudba: Pavol Habera, text: Karel Šíp

Slovenský zpěvák Pavol Habera sice nedosáhl takové slávy jako Karel Gott, ale má na svém kontě jeden skalp, když v roce 1991 sesadil Mistra z trůnu a vyhrál anketu Zlatý slavík. Už o rok později se ale vše vrátilo do starých kolejí a píseň Když muž se ženou snídá vrátila zpěváka na vrchol.

Vychází na desce Když muž se ženou snídá 1992

10. Být stále mlád

hudba: Alphaville, text: Eduard Krečmar

Forever Young od skupiny Alphaville nejdříve přezpíval Karel Gott, pak zkusil duet s německým rapperem Bushidem a nakonec si krátce píseň přivlastnil i Leoš Mareš. Měla ohromný úspěch i pro svůj text, který Mistr prožíval do morku kostí a bylo vidět, jak s ním souzní.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz