Potřebujete poradit?

Přenoska gramofonu
Přenoska. Tímto názvem se označuje celá sestava, sloužící ke snímání zvuku z gramofonové desky.
Její součástí je:
Raménko přenosky
Kovová, plastová trubka nebo dokonce uhlíková (Pro-Ject), uložená v kloubu, který umožňuje její svislý i vodorovný pohyb. Je zakončena hlavou (headshell) se snímací vložkou a na protilehlém konci vyvažovacím závažím.
Raménko přenosky by mělo zajišťovat správnou geometrii a optimální mechanické vlastnosti včetně optimálního uložení a dodatečného nastavování svislé a boční síly. Vyvažovacím závažím na konci raménka nastavujeme jak přítlak jehly na desky, tak boční sílu (anti-skating).
Kloub přenosky. Jeho provedení určuje vlastnosti raménka. U kvalitních gramofonů ho tvoří jehlová nebo kuličková ložiska, u levných jen čepy. Čím menší je odpor tření v kloubu, tím se přenoska lehčeji pohybuje a šetří gramofonovou desku.
Závaží slouží k vyvážení přenosky a snímací vložky na předepsanou hodnotu svislé síly na hrot. U levných gramofonů jej nahrazuje tažná pružina.
Tvar raménka přenosky
Dle tvaru rozeznáváme dva typy.
Rovné raménko - přímé raménko. K jeho přednostem patří vysoká přesnost udržení stopy v drážce desky. Jeho nevýhodou je horší zvukový projev. Je ale vhodnější volbou pro starší a třeba trochu poškrábané desky. Raménko se spíš udrží v drážce a zvuk tolik nepřeskakuje.
Raménko S - Tvar raménka připomíná písmeno “S”. Právě tyto ohyby přispívají k lepšímu sklonu a nastavení vlastní přenosky. Taková vlastnost se pozitivně promítá do hudebního výstupu. Pakliže však použijete až příliš poškrábanou gramofonovou desku, hrozí vyskočení ramínka z desky.
Pohyb raménka přenosky
Dle pohybu raménka přenosky rozeznáváme dva typy.
Tangenciální pohyb - Raménko přenosky se posouvá po ose v závislosti otáčení desky tak, že je stále v tečné poloze vůči drážce desky, tím nedochází k odstředivé síle na hrot, a proto není třeba antiskating. Výhodou těchto ramének je nízká odchylka bočního snímacího úhlu. Mají tedy nízkou náročnost na nastavení přenosky a dochází tedy k vyváženému stereofonnímu poslechu. Pohyb tangenciálního raménka a nastavené vlastní přenosky je shodný s pohybem při výrobě (rytí) master raznice při výrobě desek. Tvar raménka u tangenciálních gramofonů je vždy rovný.
Nejznámější výrobci tangenciálních gramofonových ramének patří Clearaudio, Kuzma Air nebo u nás legendární české AU-RA.
Představitel gramofonu z českých luhů a strání je AU-RA
Radiální pohyb - Raménko přenosky se otáčí kolem jednoho bodu a pohybuje se v rámci kružnici, tím se mění boční snímací úhel. Boční snímací úhel raménka se v průběhu pohybu hrotu přenosky po drážce desky mění. Odchylka bočního snímacího úhlu způsobuje zpoždění signálu mezi pravým a levým kanálem. Radiální raménka na rozdíl o tangenciálních ramének jsou náročná na nastavení, vzhledem k tomu, že se snímaný úhel s tečnou při přehrávání neustále mění a tím dochází k chybám při reprodukci. Tento typ ramének je nejrozšířenější a můžete ho nalézt na většině prodávaných gramofonů.
Hlava přenosky (headshell)
Slouží k uchycení snímací gramofonové vložky pomocí šroubků a dá se ve většině případů z raménka jednoduše sundat. Její součástí jsou přívodní drátky s fastony k připojení snímací vložky. U levných gramofonů je hlava pevnou součástí výlisku raménka přenosky a snímací vložka se do ní zasouvá.
V přední části přenosky se nachází tzv. vložka. Jedná se o vyjímatelnou část přenosky obsahující snímací systém. Nejdůležitějšími částmi vložky jsou elektromechanický měnič, který umožňuje změnu mechanického signálu na elektrický a snímací hrot, který sleduje drážky gramofonové desky. Hrot je nejčastěji vyroben ze safíru či syntetického diamantu a má tvar kužele se sférickým zaoblením špičky.
Gramofonová vložka
Jejím úkolem je převést mechanický záznam zvuku na elektrický signál, který se dá zesílit zesilovačem.
U levných gramofonů jsou vložky krystalové nebo keramické podle typu měniče. Ten funguje na principu převodu mechanické energie na elektrickou přes piezoelektrický jev, který má průběh napětí na výstupu závislý na velikosti mechanické výchylky. Proto se tyto přenosky se nazývají také výchylkové. Krystalové nebo také piezoelektrické přenosky jsou velmi citlivé na nárazy (výbrusy se mohou mechanicky poškodit) a na vlhkost.
Kvalitnější gramofony používají vložky magnetodynamické. Jejich společným znakem je tzv. půlpalcové uchycení na dva šroubky a nízká svislá síla na hrot v rozmezí 1,5 - 2,5 gramu. Snímací hrot je vždy diamantový s dlouhou životností. Vložky se ještě dále dělí na typy.
Magnetodynamické vložky (přenosky)
S pohyblivým magnetem (Moving Magnet = MM) a s pohyblivou cívkou (Moving Coil = MC). Trvalý magnet je u některých typů nahrazován elektromagnetem.Velikost napětí naindukovaného ve vinutí je úměrná rychlosti pohybu hrotu a následně v měniči vodiče vůči magnetickému poli (a naopak) a proto se nazývají tyto přenosky rychlostní.
Výhodou je minimální setrvačnost a pro přesné kopírování drážky stačí přibližně 3-5x nižší přítlačná síla než pro přenosky výchylkové. Tyto přenosky svými hroty daleko méně poškozují tvar drážky v desce a záznam zůstává déle kvalitní. Bohužel výstupní signál je velmi slabý: MM je v řádu 5-10mV, MC jen kolem 1mV. K dalšímu zpracování signálu nutný předzesilovač. Pro nejrozšířenější MM přenosky platí požadavek připojovací impedance 47kΩ.
Antiskating
Neboli kompenzace dostředivé síly. Přenoska má při snímání otáčející se desky snahu vlivem dostředivé síly cestovat ke středu desky, což může mít vliv na opotřebení drážky i kvalitu zvuku. U kvalitních přenosek s použitím magnetodynamických vložek s nízkou svislou silou na hrot, kde hrozí nebezpečí přeskoku drážky, se dostředivá síla kompenzuje působením síly v opačném směru. Provádí se to buď závažíčkem, pružinou, nebo magnetem. K nastavení lze použít speciální skleněné nebo vinylové desky bez drážek, když se antiskating nastaví tak, že přenoska zůstává na jednom místě otáčející se desky, tedy neposouvá se samovolně na začátek, ani na konec desky.