Potřebujete poradit?

Šasi gramofonu
Šasi představuje základní nosnou část gramofonu a nese všechny ostatní komponenty. Kromě toho se stará o částečné tlumení vibrací, které jsou pro fungování gramofonu nežádoucí. I jen nepatrné kolísání jednotlivých komponentů by mělo negativní vliv na výslednou kvalitu zvuku. Z toho důvodu musí být z pevného a odolného materiálu.
Šasi bývá nejčastěji řešeno využitím sendvičových konstrukcí z kovů, dřeva a plastů. Nejlevější, ale zároveň nejméně kvalitní, bývají plastové konstrukce. Za kvalitní dřevo si připlatíte, má ale mnohem lepší vlastnosti. Při volbě gramofonu se zkrátka vždy držte pravidla, že čím mohutnější a pevnější tělo, tím lépe.
V minulosti bylo šasi vyráběno nejčastěji z ocelového lakovaného plechu u studiových provedení pak z lehkých slitin. Kvůli tlumení hluku a vibrací byly do upevňovacích bodů pohonu vkládány gumové silentbloky, protože samotný kov přenos vibrací spíše podporuje, než aby je potlačoval. K částečnému potlačení vibrací se používal nástřik plastem nebo epoxidem, někdy zároveň tvořící i povrchovou úpravu kovu.
Dnes se nejčastěji setkáme s nosnými panely z uhlíkových vláken či kompozitních materiálů, např. z MDF (medium-density fibreboard), který vzniká lisováním dřevných vláken, jež jsou vyráběny chemicko-mechanickou cestou. Povrch panelu bývá často kvůli maximálnímu tlumení otřesů pokryt vrstvou epoxidové pryskyřice a v některých případech je z akrylátu vyroben dokonce celý.
Moderní konstrukce pak k tomuto účelu využívají sendvičové konstrukce z kovů, dřeva a plastů slepených moderními epoxidovými nebo polyuretanovými lepidly, které i při zachování vysoké tuhosti mají přenosový charakter podobný jako plát pěnové gumy – tlumí vibrace.
Extrémní high-endové konstrukce pak dokonce šasi dělí na několik částí se vzájemně nezávislým a odpruženým uložením na těžkém bloku. Z estetických důvodů bývá vyráběn z ušlechtilého kamene (žuly, mramoru atd.) nebo například designově velmi neotřelého polyakrylátu. Zde již mnohdy nad skutečnou funkčností převažuje požadavek na „stylovost“ konstrukce.
Dále čtětě: