Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8 - 16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Gramofony
  4. Recenze gramofonu Tesla NC 452 a NC 580
04.01.2022
Gramofony

Recenze gramofonu Tesla NC 452 a NC 580

V Technickém magazínu č. 10/1988 byl podrobně popsán a hodnocen gramofonTesla MC 600 Q a v čísle 1/1989 přístroj Tesla NC 500. Dnes se blíže seznámíme s dalšími dvěma gramofony Tesly Litovel, které svým kvalitativním zařazením patří mezi typy Tesla NC 500 a Tesla MC 600 Q. Oba popisované typy jsou inovacemi starších modelů.

Aktuální nabídka gramodesek Vážná hudba LP

Tesla NC 580 je jednoduchý gramofon s řemínkovým pohonem ze synchronního motorku bez regulace otáček. Vychází z gramofonu Tesla NC 430 a je vlastně velmi příbuzný přístroji Tesla NC 500. Je však vybaven přepínáním otáček, koncovým vypínáním s vyzvednutím raménka s přenoskou na desku (tuto funkci Ize vypnout), pružinovým antiskatingem, nastavením svislé síly na hrot a standardním půlpalcovým uchycením přenosky. Gramofon Tesla NC 580 je v dřevěném soklu o rozměrech 420 x 330 x 115 mm a celý je překryt umaplexovým krytem (obr. 1). V tomto provedení se prodává za cenu 1 170 Kčs. Cena může být o pár desetikorun jiná podle barevného provedení.

Prodává se též samotné gramofonové šasi, a to pod označením HC 58 za cenu 910 Kčs. Podařilo se vyřešit bezpečnost, tj. ochranu před nebezpečím úrazu elektrickým proudem nezávisle na zástavbě šasi. Již samotné šasi splňuje požadavky ČSN 36 700 (tzv. bezpečnostní norma pro spotřební elektroniku).

Systém pohonu řemínkem ze synchronního motorku na dělený talíř je u typu Tesla NC 580 či HC 58 stejný jako u výchozího modelu Tesla NC 430 a vlastně i jako u typu Tesla NC 500. Nové modely jsou však při vyšší vybavenosti lacinější než Tesla NC 500. Vrchní část talíře u HC 58/Tesla NC 580 je vylisována z plechu tloušťky 2,3 mm a má hmotnost 1,5 kg. Doba rozběhu talíře z klidu do dosažení jmenovitých otáček je 3,2 až 3,8 s pro rychlost 33 a 3,6 až 4,8 s pro rychlost 45. Doba klesání zvedáčku byla změřena u dvou vzorků v rozmezí 2,9 až 3,3 s, u třetího vzorku byla nahodile proměnná od 1,0 do 1,3 s. Je proto vhodné ovládat gramofon tak, že nejprve necháme roztočit talíř a teprve potom spustíme zvedáček, zejména když nepřehráváme desku od začátku, tj. včetně náběhové drážky.

Gramofon má rovné trubkové raménko přenosky s protizávažím tlumeným vloženým pryžovým členem. Výsledek měření vlastní rezonance raménka je na obr. 2. Je vidět výrazný vrchol na 6 Hz. S rostoucím kmitočtem průběh rychle klesá, až o 10 dB při 20 Hz. Je tudíž zřejmé, že zatlumení rezonance je značně účinné.

Použitá přenoska je typu VM 2103. Tento výrobek sice těsně splňuje požadavky první skupiny ČSN 36 8401, ale ,,díky“ výraznému poklesu kmitočtové charakteristiky mezi 4 a 12 kHz s vrcholem na kritických kmitočtech 7 až 8 kHz nevyhovuje hifi normě DIN 45 500 (obr. 3).

Ostatní zajímavé parametry gramofonů HC 58/ Tesla NC 580 jsou uvedeny na obr. 4 obvyklým způsobem. Změřené parametry jsou vyjma odstupu hluku výrazně lepší než poždavky DIN 45 500. Sám výrobce však zaručuje některé parametry lepší, než jsou požadavky ČSN a DIN, a tak zaručované hodnoty odstupu hluku a přeslechů byly některými měřenými gramofony splněny jen těsně.

Návod k obsluze, opět v ,,salátovém“ vydání, je instruktivní a poměrně přesný. Kromě záměny očíslování někerých obrázků nemá žádné vážné chyby. Upozornění na nutnost opatrné manipulace s přenoskou by bylo vhodnější umístit před kapitolu Sestavení přístroje, protože k nechtěnému poškození přenosky může může dojít již pro sestavování gramofonu. Bylo by rovněž vhodné upozornit spotřebitele na vlastnost přístroje danou konstrukcí pružinového antiskatingu. Nastavení nepracuje od nuly, ale od svislé síly 10 mN. Proto se při vyvažování raménko vyklání směrem ven od desky, což sice není na závadu, ale trochu to komplikuje základní vyvažování.

Druhý popisovaný přístroj, gramofon Tesla NC 452 (obr. 5), patří již do vyšší kvalitativní kategorie. Je inovací staršího modelu TeslaNC 450. Má pohon řemínkem ze synchronního motorku s elektronickou regulací otáček s možností jemné regulace podle stroboskopu. Rozsah regulace byl změřen od -4,36 do +3,69 % při rychlosti 33 a od -3,69 do +3,75 při rychlosti 45. Gramofon je vybaven elektronickou pamětí předvolených otáček, má rovné trubkové raménko s odpruženou zadní částí pro upevnění protizávaží, možnost nastavení svislé síly podle stupnice na protizávaží, univerzální půlpalcové uchycení přenosky v odnímatelné hlavičce, elektronicky ovládaný zvedáček, magnetický antiskáting nastavitelný podle stupnice a koncové vypínání na fotoelektronickém principu s vyzvednutím raménka nad desku.

Gramofon se dodává v dřevěném soklu za 2 600 Kčs. Rozměry jsou 462 X 350 X 150 mm. Průhledný kryt má nastavitelnou svornost závěsů. Masivní nožky přístroje s pryžovým pružícím členem snižují prenos chvění a rázů z podložky na mechaniku.

Změřené elektrické parametry uvádíme na obr. 6. Není zde ale, samozřejmě, uváděna odchylka otáček, neboť je nastavitelná. Na měřených vzorcích byla dále zjišťována krátkodobá a dlouhodobá stabilita nastavení otáček a snadnost a přesnost nastavení.

Měřeny byly celkem tři gramofony. Krátkodobá i dlouhodobá stabilita byla u všech prakticky stejná a pohybovala se v rozmezí 0,03 %, přičemž dlouhodobou stabilitu jsme měřili po týdnu cyklického provozu. Nastavování otáček bylo u dvou vzorků snadné a přesné, dala se nastavit prakticky nulová odchylka, u třetího vzorku nebylo možno nastavit přesněji otáčky než s chybou -0,03 %. Je samozřejmé, že odchylka otáček byla měřena z počtu otáček za časovou jednotku a podle stroboskopu pouze kontrolována. Zároveň tak bylo ověřeno, že při nastavení otáček na stojící stroboskop je odchylka otáček nulová. Osvětlení stroboskopu totiž není odvozeno ze sítového kmitočtu, ale z vnitřního generátoru gramofonu.

Použitý slitinový talíř o hmotnosti 2,47 kg se rozbíhá na jmenovité otáčky za 2,8 až 3,0 s při rychlosti 33; pro rychlost 45 je rozmezí 3,0 až 3,3 s. Doba klesání samostatně ovladatelného zvedáčku byla v rozmezí 0,3 až 0,5 s. Je proto bezpodmínečně nutné nechat roztočit talíř na jmenovité otáčky před spuštěním přenosky na desku.

Raménko gramofonu je opět osazeno přenoskou VM 2103, výsledná kmitočtová charakteristika je na obr. 3. Ostatní parametry přináší v obvyklé formě obr. 6. Průběh charakteristiky v oblasti vlastní rezonance raménka s přenoskou uvádí obr. 7 Vrchol rezonance na 7 Hz je dostatečně nízko. Při srovnání s rezonancí ramínka u gramofonu Tesla NC 580 však zarazí druhý, o 10 dB nižší rezonanční náběh mezi 10 až 20 Hz.

Porovnáme-li obr. 4 a 6, je ihned zřejmý rozdíl mezi oběma hodnocenými typy přístrojů - jediná zásadní odlišnost je v kolísání otáček a možnost nastavení jejich odchylky. Rozdíl v odstupu není tak zásadní (i mezi Tesla NC 452 se najde výrobek s odstupem jen 37 dB) a rozdíl v přeslechu je dán jen rozptylem parametrů stejného typu přenosky.

Cenový rozdíl mezi 2 600 Kčs a 1 170 Kčs je z hlediska užitné hodnoty pro spotřebiče dán zejména rozdílem ve vybavenosti a komfortu obsluhy. Více než dvojnásobná cena komfortnějšího typu Tesla NC 452 se zdá být příliš vysoká, když oba gramofony používají stejnou přenosku. Je sice pravda, že i na světovém trhu bylo obvyklé nabízet širokou paletu gramofonů různého stupně vybavenosti (než byl sortiment klasických gramofonů přeorán nástupem kompaktních desek), ale většinou se nabídka přístrojů lišila i typy použitých přenosek.

Tradiční ,,salátové" vydání návodu k obsluze je u tohoto typu gramofonu umocněno množstvím dílů návodu. Návod má přebalové desky s obrázky v modré barvě, dva vložené dvoulisty s červeným tiskem - jeden obsahuje text a druhý schéma zapojení. Dále jsou do návodu vloženy dva miniaturní papírky – záruční list na přístroj a záruční list na přenosku. Text na tomto druhém záručním lístku je tak malý a nezřetelný, až je skoro nečitelný. Návod však jinak nemá zásadní závady, ale drobnosti se vytknout dají (opět nesprávné odvolávky na obrázky apod.).

Nepochopitelné je, že návod na Tesla NC 580 uvádí, že výrobek splňuje požadavky na druhou skupinu ČSN 36 8401, kdežto u Tesla NC 452 se dočtete, že patří do skupiny první. Přitom požadavky první skupiny splňují oba přístroje.

Souhrnně lze oba gramofony vyhodnotit jako přínos pro náš trh, i když jejich slabinou zůstává použitá přenoska. Tu však lze vzhledem k jejímu univerzálnímu uchycení snadno zaměnit za kvalitnější z dovozu. Nezanedbatelná je i možnost exportu těchto gramofonů pro firmu LENCO.

Foto autor
František Homolka

Další články o gramofonech

Gramofon Tesla NC 452
Gramofon Tesla NC 450
Gramofon Tesla NC 440
Gramofon Tesla NC 470

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz